Szemet hunyni az alvás felett? Mutatjuk, miért rossz ötlet!

Az életed egyharmadát alvással töltöd. Attól, hogy néha kevesebbet alszol vagy álmatlanul forgolódsz, természetesen még nem dől össze a világ.

De lehetsz akárhány éves és akármilyen fitt, a testednek, az elmédnek és a lelkednek hosszú távon szüksége van a minőségi alvásra.

Mekkora az alvásigényed?

Azt, hogy mennyi az alvásigényed, számos dolog befolyásolhatja: az aktuális életciklusod, a táplálkozásod, a munkád, hogy sportolsz-e aktívan vagy sem, és így tovább. Az alvásigényed ráadásul a kor előrehaladtával csökkenhet 1 – legalábbis a National Sleep Foundation szerint.

Míg fiatalon 9 óra is kellhet a kipihentséghez, addig felnőttként a 7 óra is elég lehet.

Hogyan hat rád az alvás?

  • Hozzájárul ahhoz, hogy minden napot kirobbanó energiával indíthass és zárhass.
  • Segít koncentrálni, emlékezni, és nemcsak rövid, hanem hosszú távon is.
  • Ha eleget és jól alszol, az a hangulatodon is érződhet. Több türelmed lehet a dugóban várva, ha hibázol a munkában, vagy amikor késő este nekiállsz a vacsora elkészítésének.
  • Az alvás a hormonháztartásodat és az emésztésedet is jótékonyan befolyásolja. (Ha bármelyik rosszul teljesít, érzékenyebbé válhatsz egyes nőgyógyászati és bélrendszert érintő betegségekre.)
  • Az alvás a bőröd szépségéhez is hozzájárul. Rugalmasabbá, fényesebbé teszi, és kevesebb ránc vagy bőrhiba lesz az arcodon. (Nem véletlenül nevezik a szépítő alvást annak, ami.)

8 tipp a jobb alvásért

1, Fontos, hogy kellemes hőmérséklet uralkodjon ott, ahol álomra hajtod a fejed. A téli időszakban a 18-19 °C az ideális, igyekezz ehhez tartani magad. A nyári hónapokban nehezebb a dolgod, de kiválóan alhatsz, ha odafigyelsz rá, hogy a benti és a kinti levegő hőmérséklete ne térjen el túlzottan egymástól (max. 15 °C).

2, Ahhoz, hogy elegendő melatonint (alvást irányító hormont) termelhessen a szervezeted, érdemes teljes sötétségben aludnod. A legjobb, ha semmilyen fényforrást nem kapcsolsz be alvásidőben, és gondoskodsz egy sötétítő függönyről vagy redőnyről is.

3, Válassz olyan matracot és ágyneműt az alváshoz, ami maximális kényelmet garantál! A matrac akkor ideális, ha alátámasztja a gerinced és a derekad, de nem túl puha. Az ágyneműnél éppen ellenkezőleg: minél könnyebb és bársonyosabb, annál jobb.

4, Lefekvés előtt célszerű mellőznöd az elektronikus, kék fényt kibocsátó eszközök (okostelefon, tv stb.) használatát. A kék fény ugyanis csökkenti a melatonin szintet, így az elalvás nehezebbé válhat, az alvásidőd pedig megrövidülhet.

5, Lefekvés előtt 3-4 órával már nem ajánlott a zsíros vagy fűszeres ételek és a koffeintartalmú italok fogyasztása. Jó választás lehet vacsorára a mandula, ami fokozza a melatonin termelését vagy dió, ami rengeteg magnéziumot tartalmaz. Ha a cél a benned lévő stressz csökkentése, akkor kamillateát javaslunk, mert az segít ellazulni.

6, A magnézium támogatja az immunrendszer működését, a melatonin termelést, és nyugtatja az idegsejteket is. Nem árt odafigyelned a rendszeres bevitelére. Ha nem vagy diópárti, tökkel, mákkal vagy banánnal is pótolhatod ezt a fontos ásványi anyagot.

7, A stresszesebb időszakokban a meditációs légzőgyakorlatok segíthetik az elalvást. Lélegezz be az orrodon át, tarts bent a levegőt, majd fújd ki hosszan a szádon át! Ha ezt többször megismétled, a szívverésed lelassul, a tested pedig megnyugszik. 

8, A rendszeres testmozgástól energikus leszel, és akár jobban is aludhatsz. A pilátesz és a jóga például csökkenti a stressz, és támogatja az idegrendszer megfelelő működését is. Bármelyiket választod, nem ajánlott közvetlenül lefekvés előtt űznöd.

Nézd meg kapcsolódó tartalmaimat!

címünk

Szentendre,
Barackos út 119, 2000

közösségi média